Ilekroć w Kodeksie pracy jest mowa o prawie pracy, rozumie się przez to przepisy Kodeksu pracy oraz przepisy innych ustaw i aktów wykonawczych, określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, a także postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych oraz regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych. Postanowienia regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych. Postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów oraz statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy, naruszające zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, nie obowiązują.
Art. 9 kodeksu pracy
- oświadczenie dłużnika zajętej wierzytelności
- umowa spłaty zadłużenia
- wzór umowy kaucji
- wzór umowy powołania
- wypowiedzenie umowy najmu wzór
- wzór apelacji
- bezciężarowe odłączenie działki
- wniosek o umorzenie opłaty
- wezwanie do zapłaty
- wezwanie do naprawienia szkody
- zrzeczenie się roszczenia
- prowadzenie działalności gospodarczej
- wezwanie+do+naprawienia+szkody
- Wniosek do banku o zmniejszenie marży kredytu
- świadczenie pracy
- Wspólna Polityka Rolna
- Usługi e-administracji
- Usługa Wirtualne Biuro
- System Informacji Prawnej
- Polska Grupa Energetyczna
- Europejski Bank Centralny
- świadczenie socjalne
- kasa fiskalna w sklepie internetowym
- świadczenia wzajemne
- świadczenia okresowe
- świadczenia medyczne
- środowisko naturalne
- badanie nadużyć gospodarczych
- klauzula wykonalności
- a umowa spółki
- Zgłoszenie / zmiana danych płatnika składek osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej ZUS ZPA
- Opłata roczna za użytkowanie wieczyste - wniosek aktualizacyjny
- Formularz podatkowy PCC-3 oraz PCC-3/A interaktywny
- Umowa przelewu
- Umowa z pracodawcą przyznająca pracownikowi ryczatłt na jazdy lokalne autem prywatnym do celów służbowych
prawo pracy

Reklamacja usług pocztowych
Poczta Polska była przez wiele lat jedynym operatorem usług pocztowych w naszym kraju. Skutkowało to, z wiadomych względów, nie zawsze odpowiednim poziomem świadczonych usług, jakiego oczekiwali klienci tej spółki. Ostatnimi czasy na polskim rynku zaczęli pojawiać się inni operatorzy pocztowi, którzy postanowili położyć kres monopolowi Poczty…
Ochrona danych osobowych pracownika
Dane osobowe każdego człowieka podlegają ścisłej ustawowej ochronie, dotyczy to także pracowników. Polski system prawny przewiduje konkretne zasady dotyczące gromadzenia, przetwarzania i udostępniania takich danych, sposoby ochrony prywatnych informacji są już jednak dowolne – ważne jednak, aby były na tyle skuteczne, aby żadna niepowołana osoba…
Przedsiębiorcy wybrali trzy największe absurdy prawne
Przedsiębiorcy biorący udział w programie Rzetelna Firma wybrali największe absurdy funkcjonujące w polskim prawie. Wśród najbardziej niedorzecznych regulacji dominują przepisy z prawa podatkowego. Przedsiębiorcy najczęściej wskazywali na konieczność odprowadzenia VAT-u nawet gdy kontrahent nie zapłaci za towar lub usługę, brak możliwości odpisania…
Remont może być tańszy o kilkanaście tysięcy złotych
Osoby, które zmieszczą się z zakupami niezbędnymi do remontu mieszkania czy domu do końca grudnia, mogą zmniejszyć koszt takiej inwestycji nawet o kilkanaście tysięcy złotych – przypomina Tax Care w ramach kolejnego tekstu z cyklu Tax Time, omawiającego możliwości obniżenia podatku za 2013 rok. Oszczędności możliwe są nie tylko w podatku dochodowym…
Czy będziesz chciał podpisać kontrakt menedżerski?
Podpisywanie umów należy do codzienności każdego przedsiębiorcy, podjęte zobowiązania mogą jednak przyjmować bardzo różne formy. Jedną z nich jest współpraca z menedżerem – i o tym dziś będziemy chcieli porozmawiać.
Monitoring pojazdów na pewno legalny?
Monitoring pojazdów w przedsiębiorstwach działających w branży transportowej lub zatrudniającej handlowców jest praktycznie standardem. To właśnie dzięki takiemu oprogramowaniu są w stanie kontrolować nie tylko wydatki na paliwo czy też położenie auta, ale również z efektywnie zarządzać flotę oraz optymalizować koszty. Jednak czy taki monitoring…
W kryzysie lepszy manager tymczasowy
…
Podwyżka płacy minimalnej - mały zysk dla pracownika, duży koszt dla przedsiębiorcy
Z 1600 do co najmniej 1680 zł ma wzrosnąć w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie. Taka podwyżka oznaczałaby, że przedsiębiorca, który płaci pracownikowi pensję minimalną, poniósłby w przyszłym roku dodatkowy koszt co najmniej 1159,08 zł w skali roku na jednego pracownika – szacuje Tax Care. W przypadku zatrudnienia na tych warunkach pięciu…
Przepisy określają, jak policzyć terminy podatkowe
14 dni na odwołanie od decyzji urzędu skarbowego, 7 dni na wystawienie rachunku to jedne z terminów, jakich czasem muszą dotrzymać podatnicy. Przepisy prawa podatkowego mierzą czas także fiskusowi.
Czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zakwestionować umowę jaką pracodawca podpisał z pracownikiem?
Wiele przedsiębiorców w celu ominięcia regulacji nakładających obowiązek płacenia składek zawiera z pracownikami umowy o dzieło. Sprawdź, jakie mogą być tego konsekwencje…!
« Poprzednia | 1 … 101 | 102 | 103 | 104 | 105 … 129 | Następna » |