Ilekroć w Kodeksie pracy jest mowa o prawie pracy, rozumie się przez to przepisy Kodeksu pracy oraz przepisy innych ustaw i aktów wykonawczych, określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, a także postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych oraz regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych. Postanowienia regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych. Postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów oraz statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy, naruszające zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, nie obowiązują.
Art. 9 kodeksu pracy
- oświadczenie dłużnika zajętej wierzytelności
- umowa spłaty zadłużenia
- wzór umowy kaucji
- wzór umowy powołania
- wypowiedzenie umowy najmu wzór
- wzór apelacji
- bezciężarowe odłączenie działki
- wniosek o umorzenie opłaty
- wezwanie do zapłaty
- wezwanie do naprawienia szkody
- zrzeczenie się roszczenia
- prowadzenie działalności gospodarczej
- wezwanie+do+naprawienia+szkody
- Wniosek do banku o zmniejszenie marży kredytu
- świadczenie pracy
- gaz
- gospodarowanie zasobami
- brytyjska ustawa antykorupcyjna
- postępowanie spadkowe
- doba pracownicza
- przychód z działalności gospodarczej
- zlecenie
- restrukturyzacja zadłużenia
- działanie inwestycyjne przedsiębiorcy
- upublicznienie informacji
- faktury wewnętrzne
- wpis hipoteki
- finanse w domu
- jednolity wzorzec generalnej umowy dystrybucji
- Wspólna Polityka Rolna
prawo pracy

A. Szejnfeld: Rzecznik Praw Przedsiębiorcy niepotrzebny
Trzeba do tej propozycji podchodzić z dystansem – mówi Adam Szejnfeld z PO na temat pomysłu Polskiego Stronnictwa Ludowego o powołaniu Rzecznika Praw Przedsiębiorcy. Projekt ustawy w tej sprawie znalazł się już na biurku Marszałek Sejmu. Według Szejnfelda, konieczna jest większa dbałość o interesy przedsiębiorców, co jednocześnie nie musi wiązać…
Referendum strajkowe jeszcze w czasie mediacji
Przepisy ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz. U. z 1991r. Nr 55, poz. 236, z póź. zm.) precyzyjnie określają etapy rozwiązywania sporów zbiorowych. Postępowanie mediacyjne jest obligatoryjne – musi zostać przeprowadzone po impasie rokowań. Mediacja jest również procedurą, która poprzedza inne metody rozstrzygania sporów zbiorowych…
Zapotrzebowanie polskich firm na technologie informatyczne jedno z największych na świecie
…
Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej architektów
Wykonywanie zawodu architekta polega na współtworzeniu kultury przez projektowanie architektoniczne obiektów budowlanych, ich przestrzennego otoczenia oraz ich realizację, nadzorze nad procesem ich powstawania oraz na edukacji architektonicznej. Architekci, zrzeszając się w izbie architektów, tworzą samorząd zawodowy architektów. Przynależność do…
Podatek od przychodu z prywatnego użytkowania auta służbowego nalicza się i opłaca z dołu
Pracownicy użytkujący samochody służbowe uzyskują przychód, który musi rozliczyć pracodawca. Powinien to zrobić za okres, w którym przychód powstał, a więc w którym pracownik miał auto do dyspozycji. A podatek trzeba odprowadzić do urzędy skarbowego do 20 dnia miesiąca przypadającego po miesiącu, w którym powstał przychód.
Czy energia elektryczna może być tańsza?
Jednym ze sposobów zaoszczędzenia na rachunkach za energię elektryczną jest optymalizacja taryfy do własnych potrzeb i trybu życia. Dobierając właściwy sposób rozliczenia, możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie.
Samochody firmowe: zmiany w rozliczaniu VAT na korzyść przedsiębiorców
Od pierwszego lipca przedsiębiorcy zapłacą mniej za paliwo. Dlaczego? Do tej pory właściciele służbowych aut osobowych mogli odliczać VAT wyłącznie od wydatków związanych z ich eksploatacją. Wyjątkiem był zakup paliwa. Od lipca to się zmienia. Przedsiębiorca jeżdżący samochodem osobowym będzie mógł od faktury za zakupione paliwo odliczyć…
Od lipca więcej VAT-owców skorzysta z ulgi na złe długi
Od 1 lipca br. VAT z dłużnych faktur rozliczy też wierzyciel powiązany z dłużnikiem rodzinnie czy kapitałowo. Dłużnik z kolei będzie zwolniony z korekty odliczonego z niezapłaconej faktury VAT-u, jeśli będzie w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji.
Z 50-proc. kosztów nie mogą skorzystać przedsiębiorcy
Z korzystnych podatkowo 50-proc. kosztów uzyskania przychodu – pozwalających na znaczne obniżenie zobowiązań wobec fiskusa - mogą skorzystać twórcy pracujący na etacie lub w ramach umowy o dzieło. Takiej możliwości pozbawieni są jednak twórcy, którzy osiągają przychód w ramach działalności gospodarczej.
Jakie są skutki niewykonania ugody sądowej?
Ugoda polega na kompromisowym rozwiązaniu istniejącego konfliktu. Strony danego sporu czynią sobie wzajemne ustępstwa, tak aby ostatecznie doprowadzić do rozwiązania zaistniałego problemu. Ugoda należy do instytucji prawa cywilnego, zarówno materialnego jak procesowego, w związku z tym przepisy regulujące jej konstrukcję prawną odnajdziemy tak w…
« Poprzednia | 1 … 103 | 104 | 105 | 106 | 107 … 129 | Następna » |