Ilekroć w Kodeksie pracy jest mowa o prawie pracy, rozumie się przez to przepisy Kodeksu pracy oraz przepisy innych ustaw i aktów wykonawczych, określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, a także postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych oraz regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych. Postanowienia regulaminów i statutów nie mogą być mniej korzystne dla pracowników niż postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych. Postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów oraz statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy, naruszające zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, nie obowiązują.
Art. 9 kodeksu pracy
- umowa spłaty zadłużenia
- oświadczenie dłużnika zajętej wierzytelności
- wzór umowy kaucji
- wzór umowy powołania
- wypowiedzenie umowy najmu wzór
- wzór apelacji
- bezciężarowe odłączenie działki
- wezwanie do naprawienia szkody
- wniosek o umorzenie opłaty
- wezwanie do zapłaty
- zrzeczenie się roszczenia
- Wniosek do banku o zmniejszenie marży kredytu
- wezwanie+do+naprawienia+szkody
- prowadzenie działalności gospodarczej
- Prawo budowlane
- działalność charytatywna
- opóźnienia
- wykorzystanie kapitału ludzkiego
- wykroczeń prawo
- podwyżka
- egzekucja z majątku dłużnika
- nieobecność pracownika w pracy
- dyrektywa w sprawie koncesji
- formularz krs
- restrykcje unii europejskiej
- indywidualny rozkład czasu pracy
- konflikt interesów w praktyce
- zwolnienie od podatku
- elastyczność
- pierwszy biznes
prawo pracy

Lewiatan o odliczeniu VAT od aut
Ministerstwo Finansów proponuje wprowadzenie pełnego odliczenia VAT od ceny auta i rachunków za paliwo, jeśli pojazd będzie wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Zdaniem Konfederacji Lewiatan nowe przepisy będą lepiej dostosowane do realiów gospodarczych.
Składki na ZUS zaliczysz do kosztów ale dopiero po ich zapłaceniu
Moment zaliczenia składek na ubezpieczenia społeczne do kosztów podatkowych z zasady ściśle wiąże się z terminem ich zapłaty do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku przekroczenia terminu wynikającego z odrębnych przepisów, składki ZUS uznaje się za koszt uzyskania przychodów z zasady dopiero w miesiącu, w którym dokonano ich faktycznej…
Ograniczenie uprawnienia twórców do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów
W ramach nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od 1 stycznia 2013 roku ograniczono uprawnienie twórców do zastosowania ryczałtowych 50% kosztów uzyskania przychodów.
Wczasy pod gruszą
Przepisy zobowiązują niektórych pracodawców do utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Ze środków tego funduszu mogą być finansowane dopłaty do wypoczynku dla pracowników i ich rodzin.
Od 2013 roku kasy fiskalne obowiązkowe przy obrocie 1 667 zł miesięcznie
Zrównanie limitu obrotów uprawniających do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przychodów za pomocą kasy fiskalnej dla nowych przedsiębiorców i kontynuujących działalność, proporcjonalne do okresu prowadzenia działalności wyliczanie limitu przez nowe firmy, objęcie obowiązkiem rejestracji szkół nauki jazdy - to główne zmiany, jakich w…
Zasiłki chorobowe dla przedsiębiorców
Zasiłek chorobowy należy do kategorii świadczeń pieniężnych wypłacanych z ubezpieczenia społecznego. Przysługuje on ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Pamiętajmy przy tym
Kiedy potrącą Tobie z pensji?
Pracujesz i otrzymujesz należną wypłatę? To może się szybko zmienić. Pomimo iż Kodeks Pracy wprowadził regułę „ochrony wynagrodzenia” to wyliczył jednak sytuacje w których można dokonywać z niego potrąceń. Sprawdź czy Twoja pensja jest bezpieczna.
Podstawowe uprawnienia związkowców
Przynależność do związku zawodowego gwarantuje pewną szczególną pozycję pracowniczą. Osoby takie posiadają bowiem uprawnienia chroniące je przed zwolnieniem, czy nagłą zmianą warunków pracy. Sprawdźmy więc dokładnie jakie są podstawowe uprawnienia
Konsultacja związkowa w przypadku zwolnień grupowych
Uregulowana ustawowo ścieżka przeprowadzania w przedsiębiorstwach zwolnień grupowych rozpoczyna się od konsultacji ze związkami zawodowymi, czyli organizacjami ludzi pracy, które powołane są w celu reprezentowania pracowników oraz obrony ich praw
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop
Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy jest wypłacany jedyne w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Warunki wypłacania tego świadczenie
« Poprzednia | 1 … 80 | 81 | 82 | 83 | 84 … 129 | Następna » |